Wymiana turbosprężarki krok po kroku

wymiana_turbosprezarki
Zadaniem turbosprężarek samochodowych jest zwiększenie osiągów silnika przy zachowaniu optymalnego poziomu zużycia paliwa. Są to bardzo trwałe i wytrzymałe podzespoły, które jednak mają swoją żywotność i zużywają się po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana uszkodzonego elementu. Ceny nowych turbin są bardzo wysokie, lecz na szczęście nie musimy kupować części fabrycznie nowej. Alternatywą jest regeneracja turbosprężarki. Kiedy już mamy część do wymiany – nową lub regenerowaną – możemy przystąpić do pracy. Jak, krok po kroku, wymienić turbosprężarkę? Zapraszamy do przeczytania wpisu.


Krok 1 – przygotowanie do wymiany sprężarki

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać przed montażem nowej turbosprężarki, jest usunięcie przyczyn uszkodzenia wymienianego podzespołu. W dalszej kolejności należy dokładanie oczyścić przewody wlotowe, przewody powietrza doładowującego oraz kolektor wydechowy. Trzeba także sprawdzić ich szczelność i upewnić się, czy kołnierze i gwinty nie są uszkodzone.

Krok 2 - Wymiana oleju silnikowego i filtrów

Kolejnym etapem jest wymiana oleju silnikowego, a także filtrów oleju i powietrza. Przy okazji warto wymienić również przewody olejowe. Nowa  turbosprężarka powinna zostać napełniona olejem.

Krok 3 – Montaż nowej turbosprężarki

Montujemy nową napełnioną olejem sprężarkę przy użyciu nowych uszczelek i śrub, zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to zarówno nowej turbiny, jak i turbiny poddanej regeneracji.

Krok 4 – Napełnienie przewodów olejowych i turbiny olejem

Zanim uruchomimy silnik, zadbajmy o to, by napełnić olejem przewody olejowe i turbinę. W tym celu należy przez chwilę obracać wałem korbowym za pomocą rozrusznika.

Krok 5 – Uruchomienie silnika

Kiedy mamy pewność, że w turbinie i w przewodach jest już olej, możemy uruchomić silnik i pozostawić przez kilka minut na biegu jałowym.

 

Czy turbosprężarkę można wymienić samemu?

Wymiana turbosprężarki w samochodzie to dość skomplikowany proces wymagający wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. O ile czujemy się na siłach i mamy odpowiednie zaplecze techniczne, możemy dokonać wymiany we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwie przeprowadzona operacja może spowodować poważne szkody w mechanice naszego pojazdu, dlatego wymianę turbosprężarki najlepiej powierzyć specjalistom, np. z wrocławskiej firmy Turbo.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta