Turbosprężarka – kilka podstawowych informacji

turbosprarka--kilka-podstawowych-informacji
Własny samochód jest w dzisiejszych czasach nie tylko synonimem komfortu, ale i wygody. Niestety, często zdarza się, że auta ulegają awariom. Może do nich dochodzić na wskutek stłuczki lub zużycia niektórych części. Większość współczesnych kierowców nie kontroluje stanu swojego pojazdu na bieżąco, i nierzadko okazuje się, że na naprawę danego elementu jest już za późno. W takich sytuacjach należy dokonać jego wymiany. Często zdarza się także, że kierowcy nie zdają sobie sprawy z istnienia niektórych elementów samochodu. To takich, należy zaliczyć min. turbosprężarkę.

Jak działa turbosprężarka?

Należy już na samym początku zaznaczyć, że turbosprężarka to istotny element silnika. Jej powstanie to wynik poszukiwania kompromisu, pomiędzy zwiększeniem mocy silnika, a znacznym obniżeniem jego wagi i zmniejszeniem zużycia paliwa. Dzięki specyficznej konstrukcji urządzenia możliwe jest skuteczne obniżenie ciśnienia powietrza, które wpada do silnika poprzez wykorzystanie energii powstającej z wydalanych spalinach. Termin „turbosprężarka” powstał na skutek połączenia dwóch nazw: „turbina” i „sprężarka”, czyli urządzeń, które znajdują się na jednym wale. Takie usytuowanie elementów sprawia, że skierowane na turbinę gazy wylotne napędzają wirnik, który odpowiada za wtłoczenie większej ilości powietrza do cylindra. Dzięki temu, do każdego cylindra dostarczana jest większa ilość tlenu, a co za tym idzie, wzrasta moc silnika.

Czym jest regeneracja turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarki to nic innego, jak naprawa z wykorzystaniem nowych części. W trakcie procesu regeneracji urządzenie zostaje rozebrane na części i dokładnie wyczyszczone. Ponadto, niektóre elementy poddawane są również piaskowaniu. Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń dochodzi do sprawdzenia wszystkich części pod kątem wszelkich ewentualnych mankamentów. W miejscu uszkodzonych podzespołów pojawiają się nowe komponenty o takich samych parametrach jak oryginalne.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta