Mity dotyczące turbosprężarek

turboprezarki
Turbosprężarki należą do wyposażenia wielu nowoczesnych samochodów, lecz wciąż budzą wiele kontrowersji. Stereotypowo kojarzone są z bliżej nieokreślonymi super siłami, które sprawiają, że auto zyskuje zwiększoną moc. Jakie są najczęstsze mity dotyczące turbosprężarek?


1. Turbosprężarka powoduje większą awaryjność auta
Jest to mit powielany przez tych, którzy nie stosują się do podstawowych zasad eksploatacji turbosprężarek. Wystarczy przestrzegać zaleceń producenta, dbać o regularne przeglądy i regenerację turbosprężarek, by samochód w nią wyposażony był równie sprawny co ten, który jej nie posiada.

2. Samochód z turbosprężarką głośno pracują
Prawidłowo działająca turbosprężarka pracuje bardzo cicho, niemal prawie niesłyszalnie. Jedyny moment, w którym ma ona prawo wydać z siebie głośniejszy dźwięk jest mocniejsze wciśnięcie pedału gazu – spod maski wydobędzie się ciche pogwizdywanie. Jeśli zaś samochód nieustannie pracuje głośno, należy udać się do mechanika, ponieważ prawdopodobnie turbosprężarka uległa awarii.

3. Turbosprężarki powodują, że auto dużo pali
Ten mit jest kolejnym z kategorii tych utrwalanych przez osoby, które nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat turbosprężarek. Prawidłowe korzystanie z samochodu wyposażonego w turbosprężarkę sprawi, że spalanie nie będzie duże, a jazda nim będzie ekonomiczna. Wystarczy stosować się do zasad ekonomicznej jazdy, unikać gwałtownego hamowania czy przyśpieszania. Należy także dbać o jazdę na właściwej liczbie obrotów na liczniku i poprawną zmianę biegów, zależną od prędkości pojazdu.

4. Posiadając samochód z turbosprężarką nie należy hamować silnikiem
Nie należy obawiać się hamowania silnikiem w autach z turbosprężarką, nawet jeśli chodzi o długą drogę zjazdu. Samochód osiąga wtedy wysokie obroty silnika, ale paliwo nie jest dozowane do komór spalania. Mit głosi, że sprężarka nagrzewa się za pośrednictwem spalin w czasie hamowania silnikiem, lecz nie jest to prawda. Wręcz przeciwnie – jest dodatkowo chłodzona przy pomocy pracującej pompy olejowej.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta