Jak dbać o turbosprężarkę?

dbanie_o_turbosprezxarke
Konstruktorzy turbosprężarek zapewniają, że są one w stanie pracować bezawaryjnie przez cały okres użytkowania silnika. Często zdarza się jednak, że urządzenia wymagają naprawy już po przejechaniu 30-50 tys. km. Winą za powstawanie uszkodzeń obarcza się kierowców, którzy nie przestrzegają zasad eksploatacji urządzenia. Podpowiadamy, jak dbać o turbosprężarkę.

Jak zapobiegać uszkodzeniom turbiny?

W skład turbosprężarki wchodzą: turbina oraz sprężarka. Obydwa te elementy umieszczone są na wspólnym wale. Pierwszy z nich napędzany jest gazami wylotowymi i odpowiada za doładowanie silnika spalinowego, drugi – tłoczy powietrze do komór spalania. Nowoczesne turbosprężarki pozwalają zwiększyć prędkość auta oraz ograniczyć emisję wydzielanych przez niego spalin. Aby turbosprężarka dobrze pełniła swoją funkcję i nie psuła się należy pamiętać o:

  • odpowiednim chłodzeniu – w trakcie pracy urządzenie nagrzewa się do 400oC i osiąga prędkość 200 tys. obrotów na minutę. W takich warunkach, bez odpowiedniego chłodzenia, turbina szybko ulegnie awarii. Najlepszym sposobem na odprowadzenie nadmiaru ciepła i zapewnienie smarowania elementów ruchomych, jest monitorowanie ilości płynu silnikowego;
  • odpowiednim rozgrzaniu – aby olej silnikowy został dobrze rozprowadzony po wszystkich podzespołach turbosprężarki, musi być wcześniej odpowiednio podgrzany. Należy więc unikać dynamicznej jazdy bezpośrednio po uruchomieniu silnika. Z pełnych osiągów można korzystać dopiero po przejechaniu kilku kilometrów;
  • sprawdzaniu stanu filtrów – poza monitorowaniem poziomu oleju, należy również zwrócić uwagę na stan doprowadzających go filtrów. Nawet niewielka ilość brudu, może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie turbiny oraz skrócić jej żywotność.

Objawy uszkodzenia turbosprężarki

Do pierwszych objawów uszkodzonej turbosprężarki zaliczyć należy zmniejszenie osiągów silnika i większe spalanie. Po pewnym czasie dołączają do nich wycieki oleju oraz czarny dym z rury wydechowej. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych sygnałów należy bezzwłocznie podjąć działania, mające na celu zdiagnozowanie problemu.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta