Czy warto regenerować turbiny?

turbosprezarkaTurbina, inaczej turbosprężarka, oferuje wiele korzyści dla poprawy parametrów silnika o mniejszych pojemnościach. Regeneracja turbiny jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż zakup i montaż nowego elementu. Wykonany starannie proces regeneracji przywróci pełną sprawność turbosprężarce. Proces jest całościowy i obejmuje wymianę wszystkich części podlegających zużyciu. Na zregenerowane turbiny wystawia się przeważnie 12-miesięczną gwarancję.
 

Pierwsze objawy

Każdy producent twierdzi, że turbina będzie sprawna tak długo, jak silnik. Natomiast w rzeczywistości jej zużycie wynosi do ok. 100 tys. km ze względu na niewłaściwe warunki eksploatacji. Biały, gęsty dym, który wydobywa się z rury wydechowej samochodu podczas szybkiego ruszania, jest typowym objawem do regeneracji turbosprężarki. Obecność oleju w układzie dolotowym silnika świadczy o nieszczelności turbiny. W pojazdach o silniku Diesla dym będzie koloru czarnego. Zużycie turbosprężarki doprowadza do obniżenia osiągów silnika lub nierównomiernego rozwijania mocy. Świst, syk czy inne nietypowe odgłosy pracy turbiny są kolejnymi objawami do zgłoszenia się do serwisu. Proces regeneracji pozwoli usunąć występujące uszkodzenia.

Etapy regeneracji

Dzięki procesowi regeneracji turbiny przywróci się jej pierwotne właściwości. Odzyska prawidłowe parametry oraz właściwości nowego podzespołu. Proces przebiega w kilku etapach, ale różni się w zależności od rodzaju turbiny. Najpierw należy wybrać wykwalifikowany serwis, który oferuje najwyższej jakości części oraz specjalistyczny sprzęt. Przywrócenie pełnej sprawności turbinie odbywa się tylko przy zachowaniu odpowiednich procedur. Pierwszą czynnością jest demontaż turbiny i rozłożenie jej na części pierwsze. Dopiero będzie można określić stopień zużycia i wybrać kolejne czynności. Należy oczyścić oraz usunąć uporczywe naloty poprzez tzw. szkiełkowanie lub śrutowanie. Proces polega na oddziaływaniu strumieniem metalu czy drobnych opiłków szkła pod dużym ciśnieniem. Jeżeli już wymieni się elementy i złoży turbosprężarkę, należy poddać ją testowi szczelności oraz wyważaniu. Najmniejsze uchybienie w całym procesie może doprowadzić do awarii.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta