Czy samochody z turbosprężarkami częściej się psują?Samochody wyposażone w turbosprężarkę to obecnie standard. Niemniej nadal wielu właścicieli pojazdów uważa, że turbosprężarka oznacza dodatkowe kłopoty. Czy rzeczywiście pojazdy z turbo są bardziej awaryjne?

Eksploatacja kompresora a obciążanie silnika

Specyfika działania kompresora nie jest szczególnie skomplikowana, a z perspektywy użytkowników jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe. Czy stanowi obciążenie dla silników? Nie, jeśli będziemy go eksploatować w prawidłowy sposób. Nowoczesne silniki są przystosowane do współpracy z turbo. Jednak - jak już zostało wspomniane - niezbędne jest użytkowanie tego systemu zgodnie z jego przeznaczeniem. Dla sprawnej pracy turbosprężarek bardzo ważna jest m.in. regularna wymiana filtra powietrza, paska napędu itd. Przy minimalnym wysiłku włożonym w konserwację turbosprężarki, będzie nam ona służyć w samochodzie długimi latami.

Bardzo ważne jest również odpowiednie eksploatowanie pojazdu wyposażonego w turbosprężarkę. Zaleca się, aby przed wyłączeniem silnika odczekać kilka minut, aby turbina zdążyła nieco wystygnąć. W przeciwnym razie może dochodzić do różnorodnych uszkodzeń, np. powstawania luzów na łożyskowaniu wirnika, nieszczelności itd.

Uszkodzona turbosprężarka - wymiana czy regeneracja?

Właściciele pojazdów, w których doszło do uszkodzenia turbosprężarki, mają dwie podstawowe możliwości: mogą próbować ją naprawiać lub wymienić na nową. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup zregenerowanej turbosprężarki. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Zakup nowej turbosprężarki to pewność sprawnie działającego urządzenia, jednak i spory wydatek. Na to rozwiązanie właściciele pojazdów decydują się dość rzadko. Korzystniejszy finansowo zwykle okazuje się wybór turbosprężarki po fachowej regeneracji. Mimo niższej ceny jakość może być równie wysoka.

Kompleksowa regeneracja turbosprężarki w specjalistycznym zakładzie również może okazać się skutecznym i tanim rozwiązaniem. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby podczas prac naprawczych dokonano nie tylko dokładnego czyszczenia i wymiany niezbędnych elementów, ale również profesjonalnego wyważenia. Wyważanie jest dość czasochłonne i wymaga precyzji, odpowiednich sprzętów, a przede wszystkim wiedzy i umiejętności. Jeśli więc decydujemy się na naprawdę uszkodzonej turbosprężarki, powinniśmy zwracać uwagę na profesjonalne warsztaty specjalizujące się w tym zakresie prac.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta