Częste błędy popełniane przy wymianie turbosprężarek

turbocharger

Utrata mocy, wysokie zużycie paliwa, wycieki oleju to objawy, które mogą świadczyć o awarii turbosprężarki. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana uszkodzonego elementu. O czym trzeba pamiętać, wymieniając turbosprężarkę i jakie błędy najczęściej są popełniane podczas wymiany? O tym w poniższym wpisie.

Niewłaściwe przygotowanie auta do wymiany turbosprężarki

Niekiedy zdarza się, że nowa bądź zregenerowana turbosprężarka ulega awarii tuż po zamontowaniu. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to wina samego podzespołu, lecz niewłaściwego przygotowania auta do wymiany. Z takim problemem możemy się spotkać, kiedy  nie zostały usunięte przyczyny, które wcześniej doprowadziły do uszkodzenia tego wrażliwego na warunki pracy podzespołu. Najczęstszymi powodami uszkodzeń turbosprężarek jest słabe smarowanie, zanieczyszczony bądź niewłaściwy olej lub zbyt duża domieszka paliwa w oleju. Rozebranie popsutej sprężarki na części pozwala zdiagnozować przyczynę problemu. Dopiero po usunięciu przyczyn awarii, dokładnym skontrolowaniu pompy i przewodów olejowych, przeczyszczeniu układu smarowania oraz układu dolotowego można dokonać wymiany podzespołu.

Suchy start

Kolejnym z poważnych błędów, które mogą uszkodzić dopiero, co zamontowaną turbinę jest doprowadzenie do tzw. suchego startu, czyli uruchomienia bez wystarczającej ilości oleju smarującego. Turbosprężarka jest elementem pracującym pod bardzo dużym obciążeniem, a oś wirnika przy dodaniu gazu może rozpędzić się nawet do 250 tys. obrotów na minutę. Kiedy smarowanie jest zbyt słabe wystarczy zaledwie kilka sekund, doszło do awarii w wyniku tarcia metalu o metal. Aby tego uniknąć, należy zapewnić smarowanie już od pierwszych sekund pracy urządzenia. Przed montażem warto zalać turbosprężarkę czystym olejem wysokiej jakości.

Komu zlecić naprawę turbosprężarki?

Naprawa turbiny wymaga fachowej wiedzy, dlatego powinna być wykonywana przez serwis specjalizujący się w tego rodzaju naprawach. Polecamy zapoznanie się z ofertą firmy Turbo z Oleśnicy, która od wielu lat naprawia i regeneruje turbosprężarki do wszystkich rodzajów silników. Naprawy i regeneracje wykonywane są przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem firmy Turbo jest możliwość zlecenia wymiany lub demontażu turbosprężarki. Decydując się na kompleksowe rozwiązanie, masz pewność, że cały proces wymiany turbiny przebiegnie poprawnie.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta