Jak prawidłowo dbać o turbosprężarkę?

turbosprezarka--
Naprawa turbosprężarek
jest obecnie bardzo pożądaną usługą. Turbosprężarka, jak każdy inny sprzęt, ma prawo raz na jakiś czas się popsuć. Jest to bardzo prawdopodobne zwłaszcza wtedy, gdy właściciel samochodu nie użytkuje go poprawnie. Współczesne turbosprężarki są bardzo wytrzymałe, jednak niewiele osób zna podstawowe zasady tego, jak dbać o swój sprzęt. Przypomnijmy je zatem.

Pozorne oszczędności

Olej jest niezbędny, by turbosprężarka pracowała poprawnie. Wiele osób wymieniając olej szuka produktu jak najtańszego, zamiast wybrać produkt wysokiej jakości. Tani olej ma bardzo negatywny wpływ na pracę turbosprężarki i może doprowadzić do szybkiej awarii. Jest to zatem pozorna oszczędność, gdyż musimy liczyć się z tym, że czeka nas wymiana turbosprężarki lub jej regeneracja. Sam zakup wysokiej jakości oleju to jednak nie wszystko. Należy pamiętać o jego regularnej wymianie i nie przekładać jej „na później”.

Praca silnika

Niewielu kierowców wie również o tym, że silnik z turbo sprężarką nie lubi nagłych skoków temperatur. Dlatego też korzystając z samochodu warto wziąć to pod uwagę i starać się jeździć tak, by zbytnio nie przeciążać silnika. Przykładem może być ruszanie. Auto po odpaleniu powinno chwilę spokojnie popracować, zanim zaczniemy sprawdzać jego maksymalne osiągi. Bardzo złym pomysłem jest zabieranie wystudzonego samochodu z parkingu po to, by od razu wprowadzać je na wysokie obroty. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, gdy odstawiamy samochód na parking. Gdy zatrzymamy się, dobrze jest pozwolić popracować mu ok. 1-3 minut na jałowym biegu, zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce. To czas niezbędny do zapewnienia smarowania i nie dopuszczenie do zniszczenia łożysk. Niestety wciąż wielu kierowców podjeżdżając pod dom, od razu wyłącza silnik nie wiedząc, jak bardzo szkodzą swojej turbosprężarce. Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad nie jest uciążliwe, jednak znacząco może wydłużyć żywotność turbosprężarki.

Szukaj w KATALOGU


Marka pojazdu
Model
Silnik
Pojemność
Moc
Rok produkcji
Numer części
Numer producenta